Czy wiesz, że w naszym życiu sporo rzeczy robimy na tzw. autopilocie? Często dzieje się tak ponieważ gdybyśmy analizowali nasz każdy ruch, gest lub czyn – bylibyśmy wyssani z energii. Jak działa pętla nawyku?

Ostatnio omówiłem temat rejestrowania tego co jemy, dlaczego to jemy i kiedy to jemy. Jeśli nie widziałaś/eś jeszcze pierwszej części – zachęcam Cię do tego aby wrócić, bo jest to pierwszy element całej układanki. Link do tego materiału znajdziesz tu:

Pętla nawyku ma za zadania ułatwiać Ci podejmowanie tak prostych decyzji. Zielone światło jest znakiem, że możesz iść, czerwone – uważaj i zatrzymaj się. Jednocześnie takie mentalne zielone światła dajemy sobie w momencie gdy czujemy nieprzyjemne dla nas emocje. Nauczeni, że istnieją czynniki, które doprowadzają nas do lepszego samopoczucia sięgamy po różne alternatywy. Czasami pomaga alkohol, czasami sport, czasami sprzątanie, a jeszcze częściej jedzenie. Nie analizuj przez chwilę co jest dobrym rozwiązaniem, a co nie. Zauważ jednak, że wszystkie wymienione przedsięwzięcia mają wspólny mianownik: ucieczka. Pętla nawyku jednak daje nam możliwość rozłożenia tych elementów na czynniki pierwsze i wykorzystania tej pułapki na swoją korzyść.

Jak działa ten mechanizm?

Jak działa pętla nawyku?

Każdy nawyk możemy rozłożyć na 3 kroki: wskazówka, zwyczaj oraz nagroda. Jeśli doprowadzimy do sytuacji, w której diagnozujemy te 3 kroki, z precyzją snajpera wiemy, które to rytuały naszego życia to jesteśmy na wygranej pozycji.

Dowiesz się tego w kolejny materiale VIDEO, który posiada napisy!

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONFERENCJĘ!

Zapis na bezpłatną konferencję

ZAPISZ SIĘ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *