Niedobory składników odżywczych a stany depresyjne?

Trend żywieniowy, który staje się powielany.

Spora część osób, które zajmują się zdrowym trybem życia czy ogólnym dobrostanem psychicznym wskazuje na fakt, że żeby schudnąć należy jeść mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie kilokaloryczne. Niewątpliwie ma to przełożenie na praktykę, jednak skupiamy się tu jedynie jednym z elementów całej układanki o nazwie odchudzanie. Czy chodzi tylko o zrzucenie zbędnego balastu?

A może chcielibyśmy jednak wraz z redukcją wprowadzać takie nawyki, które wpłyną na nasz dobrostan psychiczny?

Osobiście nie podoba mi się twierdzenie, że kaloria kalorii jest równa. Istnieje szereg innych czynników, które będą

Nie da się ukryć, że sporej części osób z nadwagą/otyłością towarzyszą stany depresyjne.

Z jednej strony podyktowane jest to światem Social Media, gdzie co krok wystawiani jesteśmy na próbę porównywania się, interpretacji i wyciągania wniosków…📲

Niedobory żywieniowe a stany depresyjne

Jedzenie jest swego rodzaju narzędziem do naszego lepszego psychostanu. Jest paliwem, które wpływa bezpośrednio na to jak myślimy, o czym myślimy i co z tymi myślami zrobimy

Pojawiają się badania naukowe, które wykazują, że przyczyną depresji mogą być również niedobory takich witamin jak witamina B9 (kwas foliowy) witamina B12, witamina D oraz zbyt mała podaż w codziennym jadłospisie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Niska podaż witamin B9 oraz B12 wpływa bezpośrednio na zaburzenia w metabolizmie S-adenozylometioniny, która z kolei jako donor grup metylowych – pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Grupy metylowane wykorzystywane są do budowy neuroprzekaźników, w tym serotoniny.

Serotoninę kojarzą z pewnością osoby, które we współpracy z psychiatrą otrzymują pomoc w postaci SSRI tj. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Lekko utrudniając – w wyniku odłączenia od S-adenozylometioniny tworzy się S-adenozylohomocysteina, ta z kolei przekształcana jestnastępnie wewnątrz komórek do homocysteiny.

Wysoki poziom homocysteiny związany jest ze wzrostem ryzyka chorób naczyniowych (w tym zmiany miażdżycowe) co ma ogromne znaczenie w rozwoju zmian otępiennych

Hyperhomocysteinemia wpływa także niekorzystnie na produkcję neuroprzekaźników, co znów może mieć istotne korelacje z powstawaniem depresji.

Istnieje także literatura, która przedstawia powinowactwo między zwiększonym stężeniem homocysteiny u ciężarnych, a częstością występowania schizofrenii u dzieciatych matek.

Pisząc o zdrowej dla nas diecie zbrodnią byłoby pominięcie kwasów omega-3, które wchodzą w skład osłon mielinowych neuronów

Ich niska podaż/ niedobór może przyczynić się do powstania depresji, lęków, a także nawet agresji

Odpowiednia podaż wpływa z kolei na zmniejszenie produkcji prozapalnych cytokin:
interleukina 1,
interleukina 6,
interferonu γ oraz
TNF α (Tumor Necrosis Factor)

Niedobory żywieniowe a stany depresyjne

No dobra, ale czy istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tej sytuacji? Jaką dietę zastosować?

Z punktu widzenia dietetycznego, dieta sródziemnomorska wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Odnotowuje się znacznie mniej zachorowań na depresję w krajach, w których spożywa się sporo ryb, produktów pełnoziarnistych, warzyw oraz owoców. Ma to związek z większa ilością witamin z grupy B, witaminą D oraz kwasami Omega 3.

Jeśli nie masz pomysłu na to wprowadzenie zmian żywieniowych i potrzebujesz gotowego jadłospisu, który rozwiąże ten problem, to zachęcam Cię do gotowców z mojego sklepu w promocyjnej cenie!

[KLIKNIJ W OBRAZEK]

LITERATURA:

1 Leszczyńska T ,Pisulewski PM .Wpływ wybranych składników żywności na aktywność psychofizyczną człowieka. Żywn Nauk Technol Jakość 2004, 1(38): 12-24. 21.  

2 Krawczyk K, Rybakowski J. Korzystne efekty dodania kwasów tłuszczowych omega 3 do leczenia przeciwdepresyjnego w depresji lekoopornej – badanie wstępne. Farmakoter Psychiatr Neurol 2008, 3: 149-153. 22.  

3 Rybakowski J, Krawczyk K. Zastosowanie kwasów tłuszczowych omega 3 w leczeniu depresji. Farmakoter Psychiatr Neurol 2007, 2: 101-107

4 Kevere L, Purvina S, Bauze D, et al. Elevated Serum Levels of Homocysteine as an Early Prognostic factor of Psychiatric Disorders in Children and Adolescents. Schizophrenia Research and Treatment 2012, article ID 373261,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *