Czy należy unikać glutenu?? Diet na rynku jest całe multum. Jeden z największych odłamów stanowi dieta bezglutenowa. Czy gluten tuczy? Czy należy się go bać?

Wiedza dotycząca zdrowego trybu życia jest powszechnie dostępna. Co raz nowsze informacje potwierdzone badaniami ukazują nowe światło na relacje jednostki z jedzeniem.

Warto jest wziąć pod lupę dietetyczne nowinki oraz w sposób jak najbardziej przejrzysty przedstawić Wam wyniki. Dziś omówić chcemy temat, który niektórym spędza sen z powiek innych natomiast wręcz śmieszy. Panie i Panowie, poznajcie gluten.

Gluten – czy jest się czego bać?

Coraz częściej przeczytać możemy o wpływie glutenu na nasze codziennie funkcjonowanie  czy słusznie? czy jest się czego bać?

Czym w zasadzie jest gluten? To mieszanina białek roślinnych, spotykanych w pszenicy , życie, owsie,orkiszu oraz jęczmieniu. Wykorzystujemy go jako emulgator do zagęszczenia, nośnik przypraw  czy stabilizator  zatem nieświadomy konsument ma z nim kontakt praktycznie codziennie; posiada również nieczęsto spotkane właściwości takie jak: lepkość, sprężystość, plastyczność czy elastyczność.

Chyba każdy, kto choć trochę interesuję się dietetycznymi nowinkami słyszał o diecie bezglutenowej czy o nietolerancji na gluten. Prowodyrem całego zamieszania stał się gastroenterolog Peter Gibson z Monach Univeristety w Australii, który postanowił wziąć pod lupę wpływ glutenu na nasze codziennie funkcjonowanie.

W roku 2011, na światło dzienne wyszły badania mające dowodzić, iż gluten może niekorzystnie wpływać nie tylko na osoby cierpiące na celiakię ale i również osoby mające przypadłość NCGS ( non – celiac gluten sensivity)

Badane były dwie grupy – jedna z nich otrzymywała produkty posiadające gluten druga z kolei była grupą placebo.

Gluten – czy jest się czego bać?

Po 6 tygodniach oceniano wskaźniki takie jak: zmęczenie, bóle, wzdęcia czy niestrawność. Okazywało się, że w ciągu tygodnia grupa glutenowa czuła się znacznie gorzej. Wniosek nasuwał się wówczas tylko jeden: Gluten może wywoływać niepożądane objawy u osób, u których nie stwierdzono celiakii.

Coś jednak Peterowi Gibsonowi nie dawało spokoju i w 2013 roku postanowił znów sprawdzić wpływ glutenu na funkcjonowanie osób z NCGS. Tym razem by mieć pewność postanowił wykluczyć wszystkie czynniki, które mogą zakłócać rzetelność wyników. 37 badanych, którzy twierdzili, iż cierpią na nietolerancję glutenu otrzymywali starannie przygotowywane posiłki przez grupę naukowców.

Efekt był zdumiewający – na wcześniej wymieniane symptomy związane ze spożyciem gluten skarżyli się jedynie Ci badani, którzy zostali  poinformowani o obecności substancji w pokarmie.

Gdy jednak otrzymywali wiadomość o braku białka w żywieniu – objawów nie było.

Pierwsze, co rzuca się na myśl jest zatem efekt placebo a raczej jego przeciwieństwo efekt nocebo (negatywne, niepożądane objawy zjawiska zwanego placebo. WIKIPEDIA) (http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(13)00702-6/fulltext).

Wnioski z  przedstawianych badań nasuwać się mogą same – nie ma potwierdzonych dowodów na istnienie korelacji między glutenem a NCGS. Istnieje również szereg innych lektyn w pożywieniu mających również negatywne skutki na nasz organizm i niekoniecznie zawsze jest nim gluten.

Podkreślając negatywny wpływ glutenu na nasz organizm musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jednostki cierpiące na celiakię, alergie pokarmowe i osoby faktycznie nietolerujące gluten.

Często NCGS mylimy z zespołem jelita drażliwego.

W dobie Internetu oraz powszechnie dostępnych artykułów można bardzo szybko znaleźć informację o pozytywnym wpływie diet bezglutenowych na nasz organizm. Wiele osób nie doszukując się przyczyn swoich dolegliwości lub co gorsza idąc za nową ideą panującą w Internecie przechodzi z dnia na dzień na kolejną modyfikacje jadłospisu.

Według Petera H.R Greena osoby, które do tej pory spożywały wszystkie grupy produktów chcące nagle wyeliminować całkowicie gluten narażone są na ryzyko niedoborów żywieniowych. (m.in witaminy B, wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu.)

http://www.webmd.com/diet/healthy-kitchen-11/truth-about-gluten?page=1) .

Czy należy unikać glutenu?

Jesteśmy zdania, iż dieta powinna być indywidualna a co za tym idzie w 100% dopasowana do danej jednostki. Nie rezygnuj z glutenu, w pierwszej kolejności  zróbmy badania. W jaki sposób sprawdzić czy masz celiakię?

Najprostszy sposób to test:

Badania serologiczne wykrywające obecność autoprzeciwciał związanych z celiakią/chorobą trzewną (przeciwciał: przeciw transglutaminazie tkankowej , przeciwciała anty-deaminowanemu peptydowi gliadyny (http://www.labtestsonline.pl/tests/CeliacDiseaseTests.html?tab=3)

Oprócz odpowiednich badań przede wszystkim obserwujmy nasz organizm.

Zastanówmy się czy wielkie koncerny nie wykorzystują naszej niewiedzy wypuszczając coraz nowsze produkty bezglutenowe?

Wiele osób decydując się na dietę bezglutenową sięga po produkty przetworzone lub zawierające protaktyny o podobnym działaniu do glutenu. (http://scdlifestyle.com/2012/04/the-toxic-truth-about-gluten-free-food-and-celiac-disease/)

Istnieje również powszechne przekonanie, że dieta bezglutenowa pomaga przy redukcji tkanki tłuszczowej – to raczej efekt ograniczenia posiłków.

Przecież w momencie gdy chcemy usunąć chlebek, makaron i słodycze – kończy się repertuar pomysłów na śniadania! 😉

Czy należy unikać glutenu? – przetestuj to!

No ale ok, załóżmy, że chcesz przetestować na sobie dobroczynne działanie nowego menu. Idziesz do sklepu, jeśli masz szczęście, trafisz na produkty z logiem NO GLUTEN czy GLUTEN FREE.

Problem żywieniowy masz po krótce rozwiązany ale to nie wszystko. Gluten znajdziemy w niektórych lekarstrwach, kosmetykach a nawet w kleju na znaczkach i kopertach!

Gluten z pewnością nie jest polecany wszystkim.

Osoby cierpiące na celiakie, wrażliwość na gluten czy choroby autoimmunologiczne z pewnością powinny przestraszegać restrykcyjnej diety. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak m.in zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, senność to nie obwiniaj w pierwszej kolejności glutenu. Jeśli uważasz, że problem może dotyczyć Ciebie, odstaw na jakiś czas produkty wymienione w tekście i obserwuj swój organizm. W innym przypadku jeśli czujesz, że problem u Ciebie się wciąż powtarza, zrób odpowiednie badania . Dobra dieta to nie kilkutygodniowy rygor, który ma na celu sprawić, że schudniesz.

Czy należy unikać glutenu?

Trendy żywieniowe istnieją i będą istnieć zawsze. Co chwilę przeczytać możemy o nowinkach z zachodu. Większość z nich opiera się jednak na deficycie kalorycznym. Dodatkowo – te diety bywają restrykcyjne.

O tym czy przejście na restrykcyjną dietę jest słusznym podejściem w mojej opinii przeczytasz tu:

Odpowiadając, gluten istniał, istnieje i istnieć będzie. Nie należy się go unikać jeśli nie ma żadnych przeciwskazań do jedzenia tego białka. Uleganie modom nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj o zapisie na newsletter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *