Dlaczego dieta spowoduje, że prawdopodobnie przytyjesz?

Zabrzmiało to dziwnie prawda? bo niby dlaczego dieta spowoduje, że prawdopodobnie przytyjesz? Przecież to dla Twojego zdrowia sięgasz po lepsze wyboru rezygnując totalnie z pieczywa, makaronu czy słodyczy.

Jako specjalista zaobserwować mogę wyraźny trend dotyczący chęci modyfikacji dotychczasowych nawyków żywieniowych. Ta nieumiejętność poradzenia sobie ze złymi nawykami ma być zatuszowana wprowadzeniem nowości pod tytułem: dieta, która spowoduje, że poczuje się znakomicie.

Amerykański Instytut Zdrowia ocenił, iż 90-95% osób, wraca od 1/3 do 2/3 wagi sprzed odchudzania, z kolei na przestrzeni 5 lat wraca całkowicie do poprzedniej wagi.

Niestety, dopóki nie zrozumiałem jak ważna jest psychologia w odchudzaniu sam niejednokrotnie przyjmowałem klientów, którzy już kiedyś zrzucali zbędne kilogramy. Może powinno mnie to cieszyć? Z punktu widzenia ekonomicznego były tego plusy, z punktu widzenia moralnego nigdy. Od momentu akcentowania psychologii śmiało mogę stwierdzić, że jestem o wiele bardziej pewny przyszłości moich klientów w kontekście zachowań konsumenckich.

Chęć zgubienia nadprogramowych kilogramów nie dotyczy jedynie osób dorosłych. Bardzo często zdarza mi się współpracować z dziećmi borykającymi się z otyłością. Jeśli taki problem dotyczy również Twojego dziecka to koniecznie wejdź w ten artykuł.

Dlaczego dieta spowoduje, że prawdopodobnie przytyjesz?

Odchudzanie jest bardzo złożonym procesem obejmującym kilka obszarów funkcjonowania.

W tej książce https://pzwl.pl/Psychodietetyka,122829027,p.html) znaleźć możemy między innymi podział oparty o 4 segmenty:

Segment behawioralny:

Odchudzanie w tym kontekście wiąże się z pewną grupą specyficznych zachowań, zaliczyć tu można: dokonywanie wyborów zdrowszej żywności, trzymanie się regularności, planowanie, ważenie, rezygnacje, unikanie, przygotowywanie potraw.

Segment mentalny

Zmiana przekonań dotyczących diety, jedzenia; tworzenie nowych sposobów myślenia o zdrowym jedzeniu, pozyskiwanie nowej.

Segment emocjonalny

Przede wszystkim zmiana stosunku emocjonalnego. Na moich social media zadałem Wam pytanie: z czym kojarzy Ci się dieta? Odpowiedzi w większości były mocno negatywne.

Segment społeczny

Życie towarzyskie, odmowa przekąsek na spotkaniach, relacje interpersonalne a styl żywienia, rodzina a moja dieta.

Pisząc to wzmacniam jedynie przekonanie jak dużo zasobów psychoenergetycznych potrzeba aby trzymać się nowego stylu żywieniowego. Tysiące operacji jakie musimy podejmować w obrębie wyżej wymienionych segmentów nie napawa optymizmem. Trzeba być naprawdę mocno zdeterminowanym.

Co gorsza, z pewnością znane jest Ci pojęcie ”zakazany owoc”.

Znasz eksperyment o białym niedźwiedziu?

Jeśli nie to zachęcam:

W bardzo dużym skrócie chodzi o to, że im bardziej staramy się nie myśleć na temat danej rzeczy tym częściej nasz umysł ją wypluwa. Tak było w eksperymencie w powyższym filmie ale tak jest również w Twoim życiu.

Skupmy się na diecie. Czy kiedy stosujesz tylko i wyłącznie zdrowe wybory żywieniowe nie pojawia się w Twojej głowie myśl – ”kiedy ja zjem ciastko?”.

Jeśli nie to gratuluję być może jesteś w grupie osób, która nie lubi słodyczy. No ale może lubi fast foods? a może pierogi? a może schaboszczaka? rosół?

Moglibyśmy wymieniać w nieskończoność natomiast podstawową kwestią jest tu fakt, że im bardziej próbujesz wytrwać na diecie tym te pokusy będą się nasilać.

Silny opór psychologiczny

Chciałbym przybliżyć Ci w tym momencie zasadę reaktancji, której twórcą jest Jack Brehm. Kiedy wpiszesz hasło teoria reaktancji to znajdziesz w wikipedii mnóstwo rzeczy, które mogą się pokrywać z tym co Ci przed chwilą próbowałem wyjaśnić:

Pozwól, że skopiuję z wiki.

Opór ten jest tym silniejszy im:

  • ważniejsza możliwość działania jest nam odebrana;
  • więcej jest zablokowanych, odebranych możliwości;
  • bardziej nieoczekiwana jest blokada;
  • większe jest zagrożenie swobody działania.

Źródło: wikipedia.pl

Ten opór psychologiczny stawiamy bardzo często w innych płaszczyznach naszego życia. Rodzice zabraniali się spotykać z tym niegrzecznym chłopcem? Lekarz zaleca branie leków? A może właśnie każdy Ci prawi, że warto jeść trochę lżej?

Im bardziej ktoś próbuje kierować naszym wyborami tym kolokwialnie mówiąc możemy robić mu dosłownie na złość. Problem polega między innymi na tym, że paradoksalnie robimy też na złość sobie.

Przechodząc na dietę najpierw sami skazujemy się na restrykcję, nakazy oraz zakazy. W momencie gdy pokus pojawia się zbyt dużo chcemy za wszelką cenę udowodnić sobie, że nikt a tym bardziej my sami nie będziemy sobie nic z góry narzucać bo pragniemy być wolni.

Liczne badania naukowe wskazują, że restrykcje żywieniowe ”pomagać” mogą w konsekwencji w występowaniu przejadania się. Liczne zakazane posiłki, oszukane dni to coś co ma nam wynagrodzić nasze poświecenie. W rezultacie jemy wtedy ponadprogramową ilość kilokalorii.

Z drugiej strony za co w zasadzie my mamy się nagradzać? Może to właśnie dieta jest jałowa lub restrykcyjna skoro aż tak bardzo potrzebujemy nagród?

Dlaczego dieta spowoduje, że prawdopodobnie przytyjesz?

Przejście na dietę w oparciu o jakiekolwiek restrykcje ( bez zalecenia lekarskiego) nie jest wyjściem z sytuacji. Usunięcie ulubionych potraw prowadzić może nie tylko do frustracji ale również zaburzonej relacji z jedzeniem. Dieta powinna być dostosowana do naszego życia, nigdy odwrotnie. Jeśli już przed przejściem na restrykcyjną dietę wiesz, że jeść nie możesz nic ”zakazanej listy” produktów to kiedy chcesz po nie sięgnąć? Przecież utarło się również przekonanie, że efekt jo-jo jest bardzo łatwy do wprowadzenia po schudnięciu.

Nie istnieje żadna super modna dieta oparta o restrykcje. Nie pomoże Ci w zmianie nawyków żywieniowych ani dieta sokowa ani zupowa ani detoks. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych, która opiera się przede wszystkim o podłoże psychologiczne.

2 komentarze

  1. […] Problem pod tytułem jak skutecznie ograniczyć słodycze znalazł się tu nie bez kozery. Próba usuwania zakazanych owoców z naszych myśli wprowadzić może dużo kłopotów. Jednym z czołowych jest kontekst zasobów psychoenergetycznych. Chęć niemyślenia bowiem o słodkościach to tłumienie wystrzeliwanych przysmaków; próba skupienia myśli na czymś innym i fokusowanie jej przez dłuższy czas. Jak wynika z badań próba nie tylko tłumienia ale i kontrolowania każdej napotkanej myśli doprowadzić może do uwydatnienia owej myśli. Sporo na ten temat piszę w tym artykule. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *