Dieta detoks – przeczytaj zanim zaczniesz.

Dieta detoks -przeczytaj ten tekst zanim zaczniesz.

Ten artykuł nie ma na celu zabraniać Ci czegokolwiek, jesteś wolną osobą, podejmij jednak decyzję po przeanalizowaniu ”za” i ”przeciw”.

Na pewno niejednokrotnie w Twoim otoczeniu padło hasło – detoks. Na pewno niejednokrotnie jesteś świadkiem potyczek internetowych, w których dieta oczyszczająca ma być zbawieniem. Czasem nawet twierdzi się, że dieta oczyszczająca leczy nowotwory.

Dieta detoks działać ma zbawiennie na Twoje ciało. Już sama nazwa brzmi zachęcająco – wszyscy przecież wiedzą, że coś toksycznego to dla nas coś złego. Dieta oczyszczająca zachęca dodatkowo do spożywania naturalnych pokarmów i wymagają dużej ilości wody i warzyw. Czyli wszystkie rzeczy, które znasz z blogów dietetycznych. Co chwilę słyszysz o celebrytach, którzy wybierają diety detoksykacyjne, no i przecież ludzie na odwyku również podlegają detoksykacji.

Dieta detoks jest zatem dobrym wyborem?

Dieta detoks, dieta oczyszczająca, post Dąbrowskiej to podobnie jak inne diety trend dietetyczny, który ukrywa pod tą enigmatyczną nazwą wiele znaków zapytania.

Pare słów wstępu…

W internecie pod hasłem dieta detoks kryją się przeróżne strategie. Na poczet tego artykułu znalazłem kilka alternatyw, które mają pomóc w detoksykacji organizmu:

  • Picie tylko soków
  • Specjalne suplementy diety, sprzedaż komercyjna
  • Specjalne zioła oczyszczające
  • Jedzenie ograniczonej ilości warzyw i owoców
  • Oczyszczanie okrężnicy (dolnego odcinka przewodu pokarmowego) za pomocą lewatyw, środków przeczyszczających lub hydroterapii
  • sauna

Czym jest toksyna? Taką mini definicję znalazłem tu:

https://www.ekologia.pl/

Toksyny to truciznynaturalne pochodzenia zwierzęcegoroślinnego lub wydzielane przez drobnoustroje. Pojęcie toksyny odnosi się do wszystkich substancji, które mogą być szkodliwe dla tkanekorganów czy procesówbiologicznychorganizmów żywych natomiast toksyny są wytwarzane tylko przez inne organizmy żywe. ”

Toksyna jest zatem trucizną, o której wiadomo, że ma szkodliwy wpływ na organizm. Może pochodzić z pożywienia lub wody, z chemikaliów używanych do wzrostu lub przygotowywania żywności, a nawet z powietrza, którym oddychamy.

Co jednak jest kluczowe:

Nasze ciała przetwarzają te toksyny dzięki narządom takim jak wątroba i nerki i eliminują je w postaci potu, moczu i kału.

Dlaczego zatem dieta detoks jest nadal modna i rośnie w siłę?

Kiedy wpisuję w program kaloryczny ilość spożywanych kilokalorii w ciągu dnia przez osobę, która rozpoczyna ze mną współpracę i niestety jest po diecie detoks wyniki często zaskakują – na szczęście nie mnie.

Ilość spożywanych kilokalorii jest śmieszna – często graniczy w wysokości 800-1000 kcal. Ta skromna ilość zachęca ponieważ daje szybkie rezultaty. Przy założeniu, że nigdy nie ułożyłem diety 1200 kcal ponieważ uważam, że dla dorosłej osoby to za mało – te zapisy z diety detoks tym bardziej szokują.

Dieta detoks polecana jest często przez osoby, które widzimy na codzień w telewizji co sprawia, że staje się ona pożądana.

Jakie mogą być konsewkencje?

Dieta detoksykacyjna organizmu może narobić ”trochę” szkód.

Większość osób czuje się słabo na dietach niskokalorycznych i ubogich w składniki odżywcze. Potencjalne niepożądane działania obejmować mogą niskie zużycie energii, niski poziom cukru we krwi, poddenerwowanie, bóle mięśni, zmęczenie, zawroty głowy lub oszołomienie oraz nudności.

Zwróciłbym również uwagę na fakt, że typowa dieta detoks oparta o soki nie ma zbyt dużej ilości błonnika oraz żelaza. Na forach internetowych można przeczytać o między innymi wypadaniu włosów czy pogorszonej cerze skóry.

Dodatkowo dieta detoks sokowy nie uczy kompletnie zdrowej relacji z jedzeniem. Nawet jeśli uda Ci się przejść ”detoksykację” to ze zdwojoną siłą zaczniesz jeść produkty ”zakazane” bo będzie Ci ich brakować.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że zwolennicy diety detoks skomentują, że to są mało ważne rzeczy, że tu chodzi o oczyszczenie a potem wyjście z detoksu ale w mojej opinii tu nie ma sensu wchodzenie i wychodzenie.

Jeśli Twoje narządy działają sprawnie – oczyszczasz swój organizm.

Zabrzmi to może pesymistycznie ale nie sądzisz chyba, że warzywa, które masz zamiar kupić na detoks oczyszczający nie są pryskane?

Co zatem polecam?

Przede wszystkim jeśli chcesz schudnąć to przeczytaj ten artykuł:

https://www.bartoszjaniszewski.pl/co-bym-zrobil-gdybym-ponownie-przytyl-20-kg/
Co bym zrobił gdybym ponownie przytył 20 kg?

Dieta detoks – co w zamian?

Jeżeli pomysł detoksykacji uważasz za atrakcyjny, możesz spróbować po prostu „czystego” jedzenia, które koncentruje się na warzywach, owocach, pełnych ziarnach i chudym białku. Innymi słowy staraj się jeść jak namniej przetworzone rzeczy i zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. To jest dobre dla Ciebie i bardziej prawdopodobne, że przyniesie trwałe rezultaty, zwłaszcza jeśli masz za sobą już nieudane próby eliminacji nadprogramowych kilogramów.

Nie próbuj się też porównywać. Koleżanka usłyszała, że jej fryzjerka schudła na diecie detoks. Nie wiesz jak dokładnie przebiegał cały proces. Nie wiesz ile miała po drodze potknięć. Gwiazda telewizyjna schudła na detoksykacji. Nie schudła na samej detoksykacji a na skromnej ilości kilokalorii.

Dodatkowo nie jesteś ( chyba) gwiazdą telewizji? Nie wiesz jak wygląda jej życie prywatne? Czy Ty jesteś w stanie sobie pozwolić na tak niską ilość kalorii w ciągu dnia? Czy Twoje obowiązki codziennie są na takim poziomie, który zaspokojony będzie właśnie dzięki takim limitom?

Przeanalizuj też swoje dotychczasowe próby odchudzania, dlaczego Ci się nie udawało? Czy to była już dieta detoks? dieta Dukana? Czy próbowałaś eliminować bądź ograniczać jakiekolwiek produkty? Czy wracałaś do nich ze zdwojoną siłą?

Samo założenie aby jeść jak najmniej trucizn zdaje się być czymś przekonującym, istnieją jednak inne, bardziej przyjazne dla nas sposoby na usprawnienie naszego organizmu

Po prostu staraj się podejść do odchudzania w sposób kompleksowy. Uwzględnij swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Pomyśl o swojej aktywności w ciągu dnia. Zadaj sobie także pytanie: Czy w ten sposób widzę swoje odżywianie za kilka lat?

Nieczęsto decydujemy się na zmianę nawyków żywieniowych, brzmi to mało atrakcyjnie. Przemawiają do nas efektowne metamorfozy. Fajnie brzmiące hasła ”dieta oczyszczająca z toksyn” czy ”dieta zupowa” to modne modele panujące w sieci.

Z doświadczenia jednak wiem, że na dłuższą metę jest tylko jedna, prawidłowa droga – ZMIANA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH.

Pamiętaj również, że nadal możesz zapisać się na newsletter – formularz znajdziesz na stronie głównej 🙂

Źródła:

https://www.webmd.com/diet/a-z/detox-diets

https://kidshealth.org/en/teens/detox-diets.html

https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/toksyny

http://www.nbcnews.com/id/18595886/ns/health-diet_and_nutrition/t/experts-warn-detox-diet-dangers/

https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *