3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie

Jeśli czytasz ten tekst to ustalmy jedno, dotychczas Twoje odchudzanie kończyło się średnio. Jesteś też w grupie większości osób, które działają na zasadzie sinusoidy. Uda mi się albo mi się nie uda – zobaczymy. Błędne koło odchudzania, wymówki, nakazy, zakazy i tak w kółko.

Odchudzanie: O co w tym wszystkim chodzi?

3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie w zasadzie wplatam na większości moich konsultacji. To strategie, które faktycznie mają uchronić Cię przed kolejnym stresującym bądź co bądź etapem życia. Uwierz mi, najgorsze co możesz zrobić to zapewnić sobie znowu restrykcyjną dietę, która ma ”pomóc” Ci szybko schudnąć.

Zawsze też możesz przeczytać mój artykuł, w którym piszę o tym co bym zrobił gdybym znowu przytył 20 kg:

https://www.bartoszjaniszewski.pl/co-bym-zrobil-gdybym-ponownie-przytyl-20-kg/

Wskazówka numer 1: Polub się z warzywami

Tu wcale nie chodzi o jakieś konkretne warzywa. Nie chodzi też o sezonowe czy te piękne ekologiczne. Wskazówka jedz więcej warzyw odnosi się do strategii dotyczącej gęstości energetycznej. Zjedzenie porcji warzyw spowoduje, że będziesz odczuwać ”najedzenie” na dłużej.

Niska gęstość kaloryczna vs wysoka gęstość kaloryczna

Wyobraź sobie 100 gram czekolady i 100 gram warzyw. Wyobraź sobie teraz, że w 100 gramach ”upchasz” 600 kcal a w 100 gramach warzyw np 100 kcal. Czym się nasycisz na dłuższą metę? Odpowiedź jest dla mnie oczywista.

Jeśli dodamy do tego jeszcze gęstość odżywczą ( to ile składników mineralnych i witamin znajdziemy w warzywach) to aż chce się skoczyć do warzywniaka po pierwszą porcję.

Acha, no i właśnie to jest najlepsze – badania pokazują, że mrożone warzywa wcale nie tracą na swojej jakości, wręcz przeciwnie. Często mrożonki pakowane są zaraz po zerwaniu i nie powinniśmy się ich bać.

Dodawaj je do każdej porcji.

Jesz parówki? Dorzuć pomidorki koktajlowe, jesz kanapki? Zrób je z większą ilością warzyw. Jesz rybę? daj bukiet surówek.

3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie

Wskazówka numer 2: Rejestruj.

To Ty siebie znasz najlepiej. Nikt nie zna tak dobrze Twoich wszystkich rytuałów, choć czasem działasz na autopilocie. Rejestrowanie w notatniku w telefonie czy zwykłym zeszycie dużo dobrego wniesie do Twojego życia. Przede wszystkim odchudzanie stanie się efektywniejsze.

Z jednej strony dostrzeżesz w jakich momentach popełniasz błąd. Wracasz po ciężkim dniu i sięgasz po przekąski? Z czegoś to wynika. Głód emocjonalny? A może faktycznie głód, ten fizjologiczny? Notowanie i rejestrowanie tego da Ci wskazówki.

Wtorek 21:00, kończę projekt i sięgam po orzeszki.

Po pierwsze sukces numer 1 – zaczynasz siebie poznawać. Po drugie – dlaczego sięgasz?

Takimi prostymi notatkami zaczniesz rejestrować te ”mało znaczące” posiłki ale i rytuały.

Często na pierwszej konsultacji psychodietetycznej pytam pacjentów o przykładowy posiłek. Wymieniają zazwyczaj posiłki główne – śniadanie obiad kolacja, nie biorąc pod uwagę w ogóle tych przekąsek między.

Zachęcam Cię również do obejrzenia mojego video na temat podjadania.

3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie

Wskazówka numer 3 – pij wodę

Wiem, brzmi banalnie ale jak to wdrożyć w praktyce?

Daję Ci proste tipy:

  • Budziki, alarmy z przypomnieniem
  • Zaznaczanie na butelce ile wypijasz dziennie do konkretnej godziny
  • pij szejki, herbaty, kawę, jedz owoce – to też nawodnienie

Często wprowadzamy nasz mózg w błąd – on nie potrafi rozróżnić czy jesteśmy głodni czy spragnieni. Pijąc wodę dajesz mu szansę na podjęcie wyboru. Dobre nawodnienie związane jest również z bystrością umysłu – lepsza koncentracja, uwaga i energia w ciągu dnia. Odchudzanie staję się o wiele łatwiejsze w momencie gdy mamy więcej energii, nie uważasz? 🙂

3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie

Za Tobą 3 wskazówki, które ułatwią Twoje odchudzanie. Wszystko jest w Twoich rękach. Kiepskim wyborem jest rzucanie się na głęboką wodę i przemeblowywanie swojego życia na raz. Sugerowałbym Ci delikatne zmiany a te 3 wskazówki sprawdzą się naprawdę świetnie.

Podobał Ci się artykuł?

Daj znać w komentarzu! Podziel się nim z przyjaciółmi i przede wszystkim zapisz się na mój newsletter – pojawiają się tam treści, których nie ma na innych platfmormach.

Nie zapominaj też, że zapisując się na newsletter masz dostęp do bezpłatnych webinarów w każdy czwartek o 20:00

Zapis:

https://www.bartoszjaniszewski.pl/webinar/?fbclid=IwAR0Qc5k9nzsGTMPcVPU5SnBZZvLn3qcozocgv5t2LP6kMiJO1-kJOadPBvk

4 komentarze

  1. […] Dorośli często mają również defekty w relacji ze swoimi rodzicami. To z kolei rzutuje na późniejsze relacje z dziećmi. Nieumiejętne okazywanie uczuć, raczej nakazywanie niż rozmowa i nieustannie napięta atmosfera również stanowić może wyzwanie w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jeśli Ty czytelniku masz problem ze zmianą swoich nawyków żywieniowych zachęcam Cię do tego artykułu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *