Czujesz senność po wypiciu kawy?

Senność a kawa – odczuwam senność po kawie.

Kawa już na mnie nie działa – często słyszę w gabinecie. Kawa nie daje mi kopa, mimo, że pije ich kilka dziennie. Kojarzysz grę The Sims? Nad każdą z postaci widnieje pasek, który określa poziom zmęczenia. Z godziny na godzinę z posiłku do posiłku od obowiązku do obowiązku i Twoje zmęczenie siada.Co zatem robisz? Jak większość -sięgasz po chwilowy kopniak energetyczny – mała czarna.

Kawa nie daje Ci już energii?

Kawa nie daje mi energii

Zacznijmy od podstaw – głównym i jednocześnie najbardziej przez nas pożądanym składnikiem kawy jest kofeina to właśnie dzięki jej psychoaktywnemu oddziaływaniu na nasz ośrodkowy układ nerwowy czujemy, że ten dzień jeszcze nie jest dniem straconym. Senność odstawiamy na nieco później!

Druga strona medalu to związek organiczny o tajemniczej nazwie – adenozyna. Odpowiada on za cykl dobowy i w ciągu dnia następuje jej wzrost.

Kofeina ma na celu lekko przyhamować działanie adenozyny, która próbuje w późniejszych godzinach wprowadzać Cię powoli w stan odpoczynku. No i właśnie ten fakt, że kofeina tylko na chwilę spowalnia działanie powoduje, że w momencie kiedy kawa już nie działa – odczuć możesz zmęczenie.

Kiedy zaczynałem pić kawę to nie dość, że czułem satysfakcję związaną z byciem ”dorosłym” to faktycznie odczuwałem więcej energii. Przez lata jednak ta tolerancja na kofeinę ulegała zmianie. Senność, które pojawia się po wypiciu kawy jest również wynikiem wspomnianej tolerancji. Osoby, które piją kawę regularnie od lat ( zaleca się pić 2-3 filiżanki kawy dziennie) również mogą odnotować spadek działania pomocnej małej czarnej. Kawa z cukrem także nie jest najlepszym pomysłem jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że cukier jest produktem szybko zużytym przez organizm.

Co zrobić?

Kawa koreluje z podwyższeniem poziomu cukru we krwi?

Istnieją badania, które sugerują, że regularne picie kawy może mieć wręcz korzystny wpływ – im większa dawka, tym mniejsze ryzyko. Badania trwają i ten pogląd może zostać zmodyfikowany, dlatego zalecany jest umiar.

Podsumowując, jeśli pijesz kawy sporo ( nawet i 8 filiżanek kawy dziennie) zastanów się czy nie jest to raczej Twój rytuał. Dodatkowo – popracuj nad higieną Twojego życia. Sporo pisałem o tym na blogu. O tym co zabiera naszą energię w ciągu dnia przeczytasz tu https://www.bartoszjaniszewski.pl/uzaleznienie-od-mediow-spolecznosciowych-czy-social-media-zabieraja-nasza-energie/

Odnośniki

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8956701

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12519715

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *